+48 609-708-660
mail: interstal@parapetywroclaw.pl

ul. Buforowa 108
52-131 Wrocław
Interstal, parapety Wrocław

Jaki parapet do wnętrz wybrać?

Moda i trendy w wystroju wnętrz zmieniają się jak w kalejdoskopie. Bardzo ważne jest więc aby poszczególne elementy przestrzeni, które są w pewnym stopniu stałe, miały ponadczasowy charakter. Właśnie taką stałą częścią wystroju wnętrza są oczywiście parapety. Raz zamontowane, nie mogą być przecież zmieniane co sezon, aby nadążyć za najnowszymi trendami. Wybór odpowiednich parapetów nie jest jednak prostym zadaniem – na jaki materiał postawić? Jaki kolor będzie najwłaściwszy? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi najczęściej poszukujemy podczas wykańczania naszego mieszkania czy domu. Na szczęście z pomocą przychodzimy my! Postaramy się podpowiedzieć Ci, jaki parapet do wnętrz wybrać?

Po co montuje się parapety?

Nie tylko po to, by postawić na nich bibeloty i kwiatki w doniczkach! Funkcje parapetów są znacznie ważniejsze. Po co więc montuje się parapety wewnętrzne? Mają one przede wszystkim zatrzymywać zimno przemieszczające się od szyby. Zadaniem parapetów jest również kierowanie ciepła do wnętrza. Inną, ważną funkcją tych elementów wystroju wnętrza jest także ochrona przestrzeni pod oknem przed pojawiającymi się zabrudzeniami. Jak widać, parapety oprócz istotnych funkcji estetycznych mają także te funkcjonalne, które odpowiedzialne są, chociażby za wcześniej wspomniany transport ciepłego powietrza do środka pomieszczenia.

Jaki parapet do wnętrz wybrać?

Pozornie banalne zadanie, wcale nie jest takie łatwe. Przekonuje się o tym każda osoba, która stoi przed wyborem właściwego parapetu. Czym się jednak kierować wybierając go? Przede wszystkim stylem pomieszczenia, jego przeznaczeniem. Inny parapet będzie bowiem pasował do kuchni, zupełnie inny z kolei sprawdzi się w sypialni czy salonie. Kwestia, która zazwyczaj ma znaczenie podczas wyboru parapetu to także materiał, z którego jest on wykonany – o tym przeczytasz jednak w kolejnych częściach tego wpisu. Na co jeszcze zazwyczaj zwracamy uwagę, wybierając idealny parapet? Na kolor! Jasny, ciemny, we wzorki – wszystko zależy tu zarówno od Twoich indywidualnych preferencji, jak i od stylu panującego w pomieszczeniu. Spójność to bardzo ważna cecha każdej zaaranżowanej przestrzeni. Parapet powinien więc się w nią idealnie wpasowywać.

Materiał parapetu ma wielkie znaczenie!

Podczas wyboru tego elementu wnętrza bardzo często to pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Parapety zazwyczaj wykonuje się z kilku materiałów - do najpopularniejszych należą zdecydowanie drewno, PCV czy kamień, czy ceramika. To, na jaki materiał postawisz, zależy tylko od Ciebie i... Twojego portfela. Bo poszczególne materiały różnią się od siebie ceną i dostępnością. Stawiając na parapety z kamienia czy konglomeratu, trzeba się więc liczyć z większymi kosztami i dłuższym czasem oczekiwania na nie - marząc jednak o pięknym wnętrzu, gdzie wszystko do siebie idealnie pasuje, nie jest to aż takim problemem. Stawiając na dany materiał, należy jednak ponownie brać pod uwagę pomieszczenie i jego wygląd w całości - parapet ma oczywiście spełniać wymogi funkcjonalności, ale musi również ozdabiać przestrzeń.

Przestrzeń w nowoczesnym stylu boho

Tak piękne aranżacje boho wymagają odpowiedniej oprawy w postaci parapetu. Właśnie do wystroju w takim stylu najczęściej wybiera się parapety z drewna. Zazwyczaj jest to drewno sosnowe, dębowe czy bukowe. Połączenie naturalnego materiału i innych akcentów w podobnym klimacie to spójna przestrzeń sprzyjająca relaksowi. Jeśli pomieszczenie, które musisz uzupełnić parapetem, zostało urządzone w podobny sposób, to drewniany wariant tego elementu wystroju z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę!

Pałacowy sznyt...

Lubisz styl z surowymi, twardymi elementami? Pałacowy klimat z pewnością uzupełnisz z pomocą parapetów z konglomeratu, kamienia czy wersji ceramicznych. Twardość i proste rozwiązania są bardzo pożądane głównie w miejscach urządzonych w tradycyjnym, eleganckim stylu. Parapety właśnie z wcześniej wspomnianych materiałów wpasują się w takie przestrzenie znakomicie.