+48 609-708-660
mail: interstal@parapetywroclaw.pl

ul. Buforowa 108
52-131 Wrocław
Interstal, parapety Wrocław

Jak prawidłowo montować parapety?

W dzisiejszych ciężkich czasach warto szczególną uwagę przykładać do wszelkich prac budowlanych oraz wykończeniowych, które mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej izolacji wewnątrz naszych domów i mieszkań. Jednym z kilku elementów wyposażenia wnętrza pełniących właśnie takie zadanie jest oczywiście parapet. Jego odpowiednie zamontowanie we wnęce okiennej może nam pomóc powstrzymać straty cieplne, a także pozytywnie wpłynąć na termoizolację w danym pomieszczeniu. Montaż parapetu nie jest trudnym zadaniem, oczywiście, jeśli mamy, chociaż minimalne doświadczenie w kwestii budowlanej. Na szczęście na rynku nie brakuje specjalistów zajmujących się takimi czynnościami, dlatego również osoby nieobeznane w sprawie robót budowlanych i wykończeniowych mogą mieć w swoim domu czy mieszkaniu prawidłowo zamontowany parapet.

Montaż parapetu – kiedy?

Podczas wykańczania swojej wymarzonej przestrzeni często ciężko jest nam wyczuć moment, w którym najodpowiedniej będzie podjąć się montażu parapetu wewnętrznego. Zazwyczaj mamy na uwadze to, że chociaż odporne na wiele czynników, parapety mogą zostać uszkodzone podczas prac budowlanych zakrojonych na większą skalę. Kiedy więc najlepiej zamontować tę część okna? Specjaliści są zgodni – odpowiedni czas to moment podczas wykańczania ścian. Parapet najlepiej jest zainstalować po wytynkowaniu ścian. Wtedy to nie będzie on narażony, chociażby na negatywne działanie wilgoci czy spore zabrudzenia, które nie tak łatwo usunąć z parapetów, szczególnie tych drewnianych.

Poprawny montaż parapetów

Nie zaskoczymy nikogo stwierdzeniem dotyczącym tego, że prawidłowy montaż parapetów wewnętrznych (tych zewnętrznych także!) powinien zostać poprzedzony rzetelnymi pomiarami. Te powinni dotyczyć zarówno ościeżnicy okna, jak i muru oraz samego parapetu. Aby mógł on spełniać swoją najważniejszą funkcję, jaką jest ochrona przed ulatnianiem się ciepłego powietrza, należy zadbać o to, jego mała część znajdowała się pod ramą okna. Taka pozycja pozwoli na doskonałą termoizolację. Może się jednak zdarzyć, że taki otwór będzie zbyt duży — wtedy to należy wyrównać wysokość muru, na przykład z pomocą zaprawy betonowej czy cementu. Sam montaż odbywa się w równie prosty sposób. Początkiem działań jest wykonanie szczelin na oba końce parapetu, a następnie nałożenie w niej kleju montażowego, który pozwoli na przymocowanie wybranego parapetu do muru podokiennego.